Kobiety aktywne seksualnie powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne – nawet jeżeli w danym momencie nie utrzymują kontaktów seksualnych lub nie mają menstruacji.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Najczęstszymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowanie tego nowotworu są onkogenne typy wirusa HPV (human papilloma virus).
Szacuje się , że 80% ludzi podlega w swoim życiu zakażeniu wirusem HPV, jednak nie zawsze są to zakażenia typami onkogennymi wirusa.
Należy pamiętać że jeśli nieprawidłowe komórki zostaną wykryte wcześnie, leczenie raka szyjki macicy może być łatwiejsze, a szanse na wyleczenie większe.
Oblicza się, że jedynie 30% kobiet w Polsce korzysta z badań cytologicznych.
Cytologia to badanie komórek pochodzących z szyjki macicy kobiety w kierunku raka szyjki macicy, infekcji wirusowych czy zmian komórkowych w stanach przedrakowych, z których może rozwinąć się inwazyjny rak szyjki macicy.
Cytologię należy wykonywać tak często, jak zleci to lekarz. Pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna wykonać mając 20-25 lat lub mniej, w zależności od tego, kiedy rozpoczęła współżycie płciowe. Aktualne zalecenia mówią, że cytologii nie trzeba wykonywać co roku, wystarczy raz na trzy lata, z wyjątkiem kobiet znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka rak szyjki macicy z powodu m.in. częstych zmian partnerów seksualnych, zażywania leków zmniejszających odporność, nosicielstwa wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Konieczność częstszego wykonywania badań dotyczy też kobiet, które miały nieprawidłowy wynik ostatniej cytologii i są w trakcie terapii.
Obecnie na rynku medycznym znajdują się dwa rodzaje cytologii:
cytologia tradycyjna (konwencjonalna)
cytologia LBC inaczej zwana cytologią jednowarstwową lub cytologią cienkowarstwową
Zarówno w przypadku cytologii tradycyjnej jak i cienkowarstwowej materiał do badania uzyskiwany jest w ten sam sposób, czyli podczas badania ginekologicznego pobierany jest wymaz odpowiednią szczoteczką do wymazów cytologicznych.
Przebieg pobrania materiału do cytologii konwencjonalnej i samej analizy wymazu powoduje, że otrzymany wynik niekoniecznie musi wiarygodny (np. z powodu zbyt małej liczby komórek w wymazie lub komórek zbyt słabej jakości). Na zmniejszenie wiarygodności może wpłynąć:
zniszczenie części komórek podczas pobierania materiału i przeniesienie na szkiełko tylko niewielkiej ich liczby
zanieczyszczenie próbki śluzem czy krwią
nierównomierne rozprowadzenie materiału na szkiełku
Cytologia jednowarstwowa to badanie cytologiczne nowej generacji.
W odróżnieniu od klasycznej cytologii, w cytologii zwanej LBC (Liquid Based Cytology) możliwość zaistnienia powyższych sytuacji jest ograniczona do minimum. Cienkowarstwowy wymaz z szyjki macicy pobierany jest bowiem przy pomocy specjalnego zestawu, na specjalne płynne podłoże, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni cytologicznej. Dzięki temu wyniki nieprawidłowe lub nieczytelne zdarzają się znacznie rzadziej. W związku z tym rzadziej dochodzi do konieczności powtarzania badania, związanej z kolejnymi kosztami i stratą czasu. Co najważniejsze, większa czułość i dokładność metody LBC w stosunku do cytologii konwencjonalnej, potwierdzona badaniami klinicznymi, daje większe szanse na uniknięcie choroby nowotworowej. Wyniki badań dowiodły, iż nową metodą wykrywa się znacznie więcej komórek atypowych (stan HSIL) w porównaniu do cytologii klasycznej.
W przypadku pozytywnego wyniku cytologii jednowarstwowej oraz ujemnego wyniku testu na obecność wirusa HPV kolejne badanie należy powtórzyć dopiero za 3 lata. Szansa na rozwój zmian mogących powodować raka szyjki macicy w tym okresie jest bliska zeru.
Cechy cytologii cienkowarstwowej odróżniające ją od cytologii tradycyjnej
wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy, zwłaszcza zmian typu dysplazji wysokiego stopnia (CIN2/3 , HSIL - high grade SIL) zwiększona o 64,4%
wyższa jakość i wiarygodność wyniku cytologicznego, dzięki możliwości oceny 100% pobranych komórek
ograniczenie do minimum wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych w związku z lepszą jakością obrazu pod mikroskopem (cienka warstwa komórek bez nakładania się na siebie, brak domieszki śluzu czy krwi)
znacząca redukcja preparatów wymagających powtórnej oceny (akceptacja FDA)
możliwość jednoczesnego wykonania testu na obecność wirusa HPV czy bakterii Chlamydia trachomatis
W celu prawidłowej diagnostyki raka szyjki macicy, nieprawidłowy wynik cytologii powinno się potwierdzić badaniem z wykorzystaniem kolposkopu.
tel. +48 509 952 652